Profilaktyka próchnicy i chorób przyzębia

Prawidłowa dieta

Aby nasze zęby były zdrowe, należy zwracać uwagę na zmniejszenie ilości produktów zawierających cukier oraz ograniczenie ich spożycia tylko do posiłków głównych. Zachęcamy do spożywania produktów, które nie mają właściwości próchnicotwórczych takich jak: ciemne pieczywo, sery, ryż, makaron, woda, mleko, herbata, świeże warzywa.

Należy unikać pojenia dzieci płynami słodzonymi, szczególnie w nocy (nocą pijemy tylko wodę!). Przestrzegamy przed pojadaniem i popijaniem przez dziecko soków lub innych słodkich napojów z butelki. Dzieci powyżej 6 miesiąca życia karmimy przy użyciu kubka i łyżeczki. Jedzmy twarde pokarmy, gdyż gryzienie powoduje wzrost wydzielania śliny oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju kości i mięśni twarzy. Ma to ważne znaczenie w profilaktyce wad zgryzu. Wprowadźmy zasadę jednego ,,słodkiego” dnia w tygodniu lub jednej “słodkiej” godziny dziennie. Prawidłowa dieta to istotny element profilaktyki. Ważny jest nie tylko odpowiedni poziom składników mineralnych, odżywczych i witamin. Dużą rolę odgrywa również częstotliwość spożywania cukrów oraz odpowiednia konsystencja pokarmów. Największy wpływ na rozwój próchnicy ma właśnie częstość i postać pokarmów zawierających cukier. Konsystencja wpływa na czas utrzymania się pokarmu na zębach. Kleiste słodycze, chipsy, ciastka, chrupki zalegają najdłużej.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty – tak, 120 sekund! Większość osób myje zęby dużo krócej. Aby przekonać się, jaka powinna być odpowiednia długość szczotkowania, przed jego rozpoczęciem włącz stoper. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką (najlepiej miękką), przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych,

Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów dolnych, a następnie górnych,

Czyszczenie powierzchni żujących,

W celu odświeżenia oddechu, należy również pamiętać o oczyszczeniu języka.

Scaling zębów

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego. Jeśli nie myjemy zębów lub robimy to niedokładnie wtedy na zębach gromadzą się resztki pokarmowe, z których powstaje płytka nazębna, a ta z kolei jest doskonałym podłożem do rozwoju rozmaitych grzybów i bakterii. Mnożą się one w szybkim tempie, powodując choroby dziąseł, śluzówki oraz próchnicę. Aby zapobiec temu problemowi należy regularnie przeprowadzać profesjonalny zabieg higieny jamy ustnej – scaling. To jest pierwszy krok. Kolejnym jest prawidłowa higiena jamy ustnej, zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Usuwanie kamienia przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym, pod kontrolą stomatologa, jest w zupełności bezpieczne.

Lakierowanie

Lakierowanie zębów polega na pokryciu ich wszystkich powierzchni lakierem fluorowym, po uprzednim ich umyciu. Zabieg ten wykonuje się w przypadku zębów bez próchnicy, przynajmniej 2 razy w roku.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów to zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu ciemnych osadów na zębach (kawa, herbata, papierosy) przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących i innych substancji. Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów i jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (ok. 30 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem kierowanym w stronę nie tylko zębów, ale i dziąseł oraz języka. W naszym gabinecie dentystycznym Stomatolog Przymorze stosujemy piaskarkę firmy EMS. Nagrodą za wytrwałość jest piękny uśmiech.

Lakowanie

USZCZELNIANIE BRUZD – lakowanie – ma za zadanie zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy w bruzdach na powierzchniach żujących zębów przedtrzonowych i trzonowych, w których bardzo często zalega płytka bakteryjna. Polega ono na oczyszczeniu bruzd i zagłębień, a następnie zalanie ich lakiem. Zabieg lakowania powinien być wykonany jak najszybciej po wyrznięciu zęba, gdy w bruzdach i zagłębieniach nie stwierdza się przebarwień i ognisk próchniczych. Konieczna jest okresowa kontrola laku i ewentualne jego uzupełnienie. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Potrzebę lakowania zębów należy rozważyć indywidualnie biorąc pod uwagę stopień ryzyka próchnicy, zwyczaje żywieniowe, nawyki higieniczne. Jednak o tym decyduje zawsze lekarz stomatolog. Pamiętaj! Lakowanie pierwszych stałych zębów bocznych powinno się wykonywać możliwie wcześnie, w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrznięciu się zęba.

Nie zwlekaj umów się na wizytę już dziś !

Kontakt z Nami

ul. Olsztyńska 3C/2

Gdańsk Przymorze

Pon-Pt: 9:00-20:00

$

Godziny pracy rejestracji

poniedziałek 12:00-20:00
wtorek 12:00-20:00
środa 9:00-17:00
czwartek 12:00-20:00
piątek 9:00-17:00